Naše zelené strechy

pridané: 21. 01. 2015 prečítané: 1 600 krát
Naše zelené strechy sa zaradili medzi svetové realizácie našej partnerskej firmy Sempergreen a prispeli k zelenšiemu svetu.

Sempergreen Stiahnuť v pdf


čítať viac

Sfarbenie kôry mestských stromov spôsobené epifytmi.

pridané: 07. 07. 2014 prečítané: 2 791 krát
Kôru stromu môžeme do istej miery považovať za jeho „vizitku“, lebo nám umožňuje aj bez poznania asimilačných orgánov (listy, ihlice) rozoznať, o aký druh, alebo rod stromov ide. V prvom rade je to štruktúra kôry, ktorá je primárny, prirodzený znak (Vaucher a Godet 1997). V druhom rade je to sfarbenie kôry, ktoré môže byť pri charakteristike stromu tiež nápomocné.

Prof. Dr. Heinz Butin a Prof. Dr. Rolf Kehr

Rekapitulácia

Stromy sú počas celého svojho života sprevádzané rozličnými organizmami, ktoré s nimi tvoria rôzne vzťahy. Niektoré sú pôvodcami chorôb, ktoré môžu život drevín vážne ohroziť. Iné majú pozitívny efekt na ich rast, napríklad tým, že uľahčujú príjem živín a fungujú ako dodávatelia látok potrebných pre rast (mykorízne huby). Nakoniec sú tu epifyty, ktoré používajú  dreviny len ako miesto pre rast, bez toho, aby im škodili, alebo im boli na osoh. K tomuto spoločenstvu epifytov patria určité riasy, lišajníky, huby ako aj machy. Tieto tvoria väčšinu týchto porastov.

V nasledovnej sumarizácii sú prezentované jednotlivé druhy a ich ekologické nároky. Doplnené sú názornými fotografiami. Nakoľko súhrn vonkajších znakov epifytov (fenotyp) vyvoláva v arboristickej praxi znovu a znovu neistotu v ich presnom druhovom určení a fytopatologickej klasifikácii, poukazujeme tu aj na možnosti zámeny, čo sa týka obrazu na kôre, ako aj na duplicity.


čítať viac


Prezentačné video

pridané: 06. 07. 2014 prečítané: 406 krát

Transport stromov vrtuľníkom

pridané: 05. 07. 2014 prečítané: 406 krát